Szakmai tudásmegosztás a magyar anyanyelvi oktatásról, nevelésről

A romániai Moldvában található Pusztinából érkeztek hozzánk, Ráckeresztúrra óvónők, tanítók, tanárok és hagyományőrzők.
Községünk intézményeiben (iskolában, önkormányzaton és az óvodában) járva megoszthattuk tudásunkat és széleskörű szakmai tudásukat az anyanyelvi magyar oktatás és nevelés több évtizedre visszanyúló tapasztalatairól.

Az iskolában megosztották mindazt a tapasztalatot, amellyel az elmúlt évek az sikerült megszerezniük. Az önkormányzaton a községeink és intézményeink közötti azonosságot és különbözőségeket tártuk fel. Az óvodában a kisgyermekkorra vonatkozó közös pontjaikat és tapasztalataikat oszthatták meg egymással az óvónők. Az óvodaigazgató asszony bemutatta intézményüket, meggyújtották a kisgyermekekkel együtt a második adventi gyertyát egy kis műsor keretében.

Sokat tanulhattunk mindabból a szakmai munkából ami az elmúlt években a Pusztinai Magyar Ház magyar anyanyelvi oktatási programjához és személyükhöz valamint iskolánkhoz és óvodánkhoz is kapcsolódik, hiszen aktívan bekapcsolódtunk a tavaszi szünetben Pusztinában általam vezetett és megrendezett Pusztinai Kézműves Tábor több évre visszanyúló programjaiba, valamint a Nemzetközi Pedagógiai Szakmai Konferencia 2024-es évi tartalmas előadásaiba.

Megismerhettük mélységében is a Magyar Oktatási Program helyi vetületét, amelyben a teljes életkori átfogásban már másfél éves kortól, a bölcsődétől az óvodán, az alsó- és felső tagozaton, a középiskolás időszakban és a felnőttoktatásban is végigviszik a Magyar Ház pedagógusai és dolgozói a nehéz körülmények ellenére a magyar anyanyelvi oktatást. Emellett, vele párhuzamban a teljes rendszert átfogó hagyományőrző programot, benne a népdal- és néptánc tanítással. Mindössze 1 dajka, 1 óvónő, 1 tanítónő és 2 anyanyelvi tanár látja el a tanító-, oktató- és nevelő munkát a Magyar Házban dolgozóként.

Ez a tudás- és tapasztalatmegosztás azért is kiemelt szegmense intézményünknek, mert magyar anyanyelvi oktatási program szervezeti-, kulturális-, szakmódszertani-, szervezési- és vezetési eljárásrendjéből, tapasztalataiból mindannyian erőt és kitartást meríthettünk.

Megköszönték falunk jószívű segítőinek, hogy cipősdoboz adományukkal támogatták a Pusztinai Magyar Házban anyanyelven tanuló diákokat.

Hálásan köszönjük, hogy eljöttek hozzánk és önmagukat adva megosztották mindazt a gazdag tudást, amelyet megszereztek, amellyel rendelkeznek és magukénak mondhatnak. Köszönjük, hogy megtiszteltek jelenlétükkel.

 

 

További Híreink