
Van egy pillanat az emberi életben, amikor a térképen jelzett határok semmit sem jelentenek. Amikor egy nép történelme, kultúrája és nyelve egybekapaszkodik az emlékezet szálaival, s híd épül a múlt és a jelen, az itthon és az otthon között. E hídon indultak most el – még ha egyelőre csak lélekben is – a ráckeresztúri általános iskola hetedik osztályos tanulói, akik a Határtalanul! program keretében mutatták be osztálytársaiknak azokat az erdélyi és székelyföldi városokat, amelyeket hamarosan saját szemükkel is megcsodálhatnak.
PowerPoint-bemutatóik nem csupán informatívak voltak – valódi kapuként nyíltak meg egy-egy történelmi táj, egy-egy magyar közösség felé. Arad, Déva, Gyulafehérvár, Csíkszereda, Csíksomlyó, Székelyudvarhely, Marosvásárhely, Maroskeresztúr – mind-mind megelevenedtek a tanulók szavaiban és képeiben. Nemcsak városokat, hanem sorsokat, hagyományokat, és élő közösségeket ismerhettek meg a hallgatók – egy olyan világot, amely földrajzilag talán távolabb esik, de szív szerint közel van, mindig is közel volt.
A bemutatók során a tanulók nemcsak tárgyi tudásukat gazdagították, hanem mélyebb, érzelmileg is megalapozott ismereteket szereztek nemzeti identitásukról, a magyar kultúra határokon átívelő egységéről. Előadásaik során külön figyelmet szenteltek a program részleteinek: a kirándulások, múzeumlátogatások, közös tevékenységek és találkozások ígérete izgalommal töltötte el a közösséget.
A Határtalanul! program számukra nem pusztán egy tanulmányút: lehetőség arra, hogy megtapasztalják, mit jelent a magyar nemzeti összetartozás. Hogy mit jelent testvérként üdvözölni azt, aki más országban él ugyan, de ugyanazt az anyanyelvet beszéli, ugyanazon dalokat énekli, s ugyanabban a történelemben gyökerezik.
A ráckeresztúri hetedikesek ezzel a bemutatóval nemcsak egy utazásra készülnek – már el is indultak rajta. Elindultak befelé, a megértés, az együttérzés és a közös múlt felé. És ahogy majd Erdély földjét járják, szívükben talán egy verssor is megszólal: „Mi egy vérből valók vagyunk.”